Szlak Naftowy

Szlak Naftowy

Szlak Naftowy to trasa złożona z miejsc związanych z narodzinami i rozwojem przemysłu naftowego na terenie Galicji w II połowie XIX wieku. Trasę szlaku opracowała Lokalna Organizacja Turystyczna „Beskid Niski” w Krośnie przy współpracy z samorządami południowego Podkarpacia i partnerami z Ukrainy.

Szlak Naftowy rozpoczyna się w Harklowej (powiat jasielski) i wiedzie przez JasłoKrosnoSanokLeskoUstrzyki DolneSamborBorysławDrohobycz aż po Lwów. Po drodze można odwiedzić miejsca, w których kultywowana jest historia przemysłu naftowego, m.in. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Muzeum Historii Przemysłu Naftowego w Borysławiu.

Aż w 58 miejscowościach znajdujących się na trasie szlaku można odkryć miejsca związane z działalnością spółki naftowej tworzonej przez Ignacego Łukasiewicza, Karola Klobassę i Tytusa Trzecieskiego. To skanseny, muzea i stare kopalnie, w których jeszcze dziś można zobaczyć wciąż działające urządzenia naftowe.

Na Szlaku Naftowym można zwiedzać także miejsca niezwiązane z przemysłem naftowym: zabytki sakralne (kościoły, cerkwie, synagogi), zabytkowe cmentarze, a także architekturę: pałace, zamki, dworki, zabytkowe kamienice i chaty – łącznie w aż 101 miejscowościach!

Do głównych atrakcji na Szlaku Naftowym zaliczyć trzeba także ważne muzeaopowiadające historię regionu i jego wybitnych przedstawicieli: Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Zamkowe na Zamku Kamieniec, Muzeum Budownictwa Ludowego i Muzeum Historyczne z galerią Zdzisława Beksińskiego i kolekcją ikon w Sanoku, Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych, Muzeum Krajoznawcze „Bojkowszczyzna” w Samborze, Muzeum Hetmana Piotra Sahajdacznego i bohatera odsieczy wiedeńskiej Jurija Kulczyckiego w Kulczycach, Muzeum Bronona Szulca w Drohobyczu, a także wiele muzeów we Lwowie.

Trasa Szlaku Naftowego przebiega przez dwa parki narodowe: Bieszczadzki i Magurski, cztery parki krajobrazowe: Czarnorzecko-Strzyżowski, Jaśliski, Ciśniańsko-Wetliński i Doliny Sanu oraz wiele rezerwatów przyrody.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Jasło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *