Jasło: spotkanie z „Apteką Łukasiewicza”

Jasło: spotkanie z „Apteką Łukasiewicza”

Na czym polegała praca aptekarza w czasach Łukasiewicza, a jakie wyzwania stoją przed współczesnymi farmaceutami? Na te pytania odpowiedzi szukali uczestnicy konferencji „Apteka Łukasiewicza, czyli człowiek w centrum uwagi”. W spotkaniu poświęconym wpływowi zmian demograficznych na opiekę medyczną i farmaceutyczną wzięli udział lekarze i farmaceuci z całego regionu, a także przedstawiciele władz miasta oraz społeczności lokalnej – słuchacze Jasielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniowie szkół średnich.

Konferencję zorganizował Urząd Miasta Jasła oraz Fundacja Instytut Łukasiewicza. Partnerami wydarzenia była Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz Naukowa Fundacja Polpharmy. Patronat honorowy nad spotkaniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego, a także Podkarpacka Okręgowa Izba Aptekarska i Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza.

Jasło – Miasto Wiedzy

Uczestników konferencji powitał burmistrz Jasła Andrzej Czernecki, który przywołał sylwetkę Ignacego Łukasiewicza – wielkiego wynalazcy, ale także farmaceuty, przedsiębiorcy i pracodawcy wrażliwego na problemy społeczne. – To ten model biznesu, do którego wszyscy tęsknimy – zauważył burmistrz.

– Miasto chce upamiętnić Ignacego Łukasiewicza i jego zasługi dla społeczności Podkarpacia. Z inspiracji jego postacią przygotowaliśmy program pt. „Jasło – Miasto Wiedzy”. W jego ramach realizujemy szereg przedsięwzięć, m.in. właśnie tworzone Jasielskie Towarzystwo Naukowe im. Łukasiewicza, a także już działające inicjatywy: Jasielski Uniwersytet Dziecięcy, Jasielską Ligę Naukową z Lotosem i Jasielską Sferę Usług Publicznych – mówił burmistrz Jasła.

Miasto wciąż nawiązuje do dorobku Ignacego Łukasiewicza, który przez 10 lat prowadził tutejszą aptekę. Budynek przetrwał do naszych czasów. Wkrótce zostanie otwarty ponownie, ale zamiast półek z lekami znajdą się w nim nowoczesne instalacje multimedialne i punkt informacji turystycznej. Jak zapowiadają przedstawiciele agencji interaktywnej Bozanta odpowiedzialnej za realizację projektu, „Apteka Łukasiewicza” będzie „multimedialną perełką” w samym sercu regionu.

„Apteka Łukasiewicza”

– Nastawiamy się na wycieczki szkolne, turystykę weekendową i familijną, mieszkańców regionu oraz turystykę industrialną. Będzie pełna swoboda przemieszczania się po obiekcie, jak w Centrum Nauki Kopernik – twierdzą projektanci. Wystawa w budynku byłej apteki Łukasiewicza będzie miała trzy osie tematyczne: „Łukasiewicz wynalazca”, „Łukasiewicz przedsiębiorca” oraz „Ropa naftowa – surowiec niezbędny”. Pomieszczenie zostanie podzielone na trzy części: punkt informacji turystycznej, część historyczno-naukową oraz eksperymentalną.

Do „Apteki Łukasiewicza” trafią ekspozycje multimedialne nastawione na samodzielne zdobywanie wiedzy przez odwiedzających. Gości powita magiczne lustro, w którym pojawi się aktor ucharakteryzowany na Łukasiewicza. Ekrany dotykowe pozwolą poznać schemat tworzenia się ropy naftowej i działania rafinerii ropy, a także miejsca i zdarzenia ważne w życiu twórcy przemysłu naftowego.

W „Aptece Łukasiewicza” nauka będzie połączona z zabawą. Goście będą mogli zagrać w budowę wieży wiertniczej, wirtualnie przeprowadzić własny odwiert, a także łączyć ze sobą różne produkty ropopochodne. Na wystawie nie zabraknie elementów „aptekarskich”. Dzięki ekspozytorowi zapachowemu każdy będzie mógł poznać konsystencję, barwę i zapach niektórych leków powstających na bazie ropy naftowej oraz zobaczyć, jak powstają.

Aptekarz w XIX wieku

O tym, co znaczyło być aptekarzem w XIX wieku – czasach Łukasiewicza, opowiedziała Lidia Czyż, zastępca prezesa Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, historyk farmacji. – Aptekarz był w centrum uwagi mieszkańców, udzielał porad. Wszystkie leki wytwarzał sam – mówiła Lidia Czyż. Jak dodała, ówczesna apteka była daleka od tego, co dziś często traktowane jest po prostu jak „sklep z lekami”.

– Lek wykonywany dla indywidualnego pacjenta różnił się od tego, który dziś jest robiony w fabryce, dla wszystkich. W tamtych czasach nie było aptek czy punktów aptecznych na każdym kroku. Apteka powstawała za zezwoleniem wydawanym przez wysokich namiestników, nie było łatwo ją założyć. W całej Galicji było tylko 16 takich miejsc! – podkreślała wiceprezes POIA.

Czym zajmowałby się dziś Łukasiewicz?

Ignacy Łukasiewicz jako aptekarz miał bardzo wysoką pozycję w społeczności lokalnej, ale mimo to w pewnym momencie całkowicie odstąpił od działalności farmaceutycznej. Pochłonęła go całkowicie praca w przemyśle naftowym oraz działalność filantropijna. Nowe obszary działania uniemożliwiały pełne oddanie sprawom pacjentów – klientów apteki.

– Gdyby Łukasiewicz żył dziś, z pewnością angażowałby się w rozwiązywanie współczesnych problemów społecznych. Takim zagadnieniem jest dziś demograficzne starzenie się społeczeństwa – stwierdził Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza, współorganizatora konferencji, wprowadzając zebranych w tematykę konferencji.

Swoje prelekcje dotyczące opieki medycznej i farmaceutycznej nad starszymi pacjentami wygłosili dr med. Alicja Klich-Rączka, geriatra z Collegium Medicum UJ, dr farm. Agnieszka Neumann-Podczaska z Katedry Geriatrii i Gerontologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, dr hab. med. Przemysław Kardas, profesor Uniwersytetu Łódzkiego oraz Agnieszka Turkot, psycholog z Kliniki Psychiatrii Dorosłych CM UJ.

Spotkanie odbywało się pod patronatem edukacyjnym „Czasopisma Aptekarskiego”. Patronat medialny nad konferencją objęły tytuły branżowe: „Aptekarz Polski”, „Farmacja Praktyczna”, „świat farmacji” oraz „Zdrowie Seniora”, a także media regionalne i lokalne: Polskie Radio Rzeszów, „Gazeta Codzienna Nowiny”, portal nowiny24, Itv południe, ITV Podkarpacie, „Obiektyw Jasielski”, TV Jasło oraz portale twojejaslo.pl, miastojaslo.pl, Jaslonet.pl, terazJaslo.pl, Jaslo4u.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *