Działalność w Galicji

Działalność w Galicji

Dawna Galicja pełna jest miejsc i obiektów związanych z Ignacym Łukasiewiczem. Dzięki „Mapie Łukasiewicza” możesz prześledzić jego drogę – od niewielkich Zadusznik, przez Rzeszów, Lwów i Kraków, aż po Gorlice, Jasło oraz miejscowości w dzisiejszym powiecie krośnieńskim. Zapraszamy szczególnie do poznania jasielskich dziejów Łukasiewicza, które przybliżają m.in. lokalni historycy.

Możesz przyjrzeć się także bliżej początkom przemysłu naftowego na ziemiach polskich, podążając „Galicyjskim Szlakiem Naftowym”. Zapraszamy Cię w podróż, która wiedzie przez Jasło, Krosno, Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne, Sambor, Borysław, Drohobycz aż po Lwów. Dowiedz się, co możesz zobaczyć po drodze.

O tym, jak rozwijał się przemysł naftowy w czasach Łukasiewicza i dużo później, przeczytasz w wywiadzie ze Zbigniewem Balikiem i Adamem Nowakiem – emerytowanymi dyrektorami podkarpackich przedsiębiorstw naftowych. A gdzie można dziś na własne oczy zobaczyć, jak w XIX wieku wydobywano ropę naftową i jak przez lata zmieniał się ten proces? Przeczytaj rozmowę z Barbarą Olejarz, dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *